Data i źródło publikacji :
2017 Aug;35(2):120-128.doi:10.5534/wjmh.2017.35.2. Epub 2017 Apr 30
Autorzy :
Cel Badania : Głównym celem było ocenienie wpływu kompleksu ekstraktu pyłku i witamin na pacjentów z CP/CPPS, ze szczególnym uwzględnieniem poziomów mediatorów prozapalnych, takich jak interleukina (IL)-6, IL-8 i IL-10.
Metodologia: Badanie przeprowadzono w okresie od stycznia do grudnia 2015 roku. W badaniu uwzględniono mężczyzn ze diagnozowanym CP/CPPS, których podzielono na dwie grupy. Pierwsza grupa otrzymywała kapsułki doustne zawierające ekstrakt pyłku i witaminy (Grupa A), podczas gdy druga grupa otrzymywała bromelainę (Grupa B).
Badanie trwało trzy miesiące.
Ocena obejmowała wypełnianie kwestionariuszy, badania urologiczne oraz ocenę biochemiczną , zarówno na początku, jak i trzy miesiące po leczeniu. W szczególności mierzono poziomy IL-6, IL-8 i IL-10 w płynie nasiennym.
Wyniki: Badanie wykazało znaczące poprawy w grupie leczonej ekstraktem pyłku i witaminami. Zaobserwowano znaczne zmniejszenie w sumie punktów w kwestionariuszu (NIH-CPSI) w tej grupie w porównaniu z grupą bromelainy.
Ponadto, poziom IL-8, cytokiny prozapalnej, był znacznie niższy w grupie ekstraktu pyłku i witamin.
Wnioski: Leczenie z użyciem ekstraktu pyłku i witamin okazało się skuteczne w poprawie jakości życia u pacjentów z CP/CPPS. Tę poprawę przypisuje się zmniejszeniu poziomu prozapalnego IL-8.
Data i źródło publikacji :
2018 May 11;23(5):1145.doi:10.3390/molecules23051145
Autorzy :
W tym badaniu opisano wpływ ekstraktów roślinnych o działaniu antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym, które mogą złagodzić objawy zapalenia oraz objawy stresu oksydacyjnego, co z kolei może prowadzić do poprawy objawów klinicznych.
Wcześniejsze badania wskazują, że ekstrakty z pyłków mogą być obiecujące w leczeniu objawów klinicznych związanych z zapaleniem prostaty.
Głównym celem badania była analiza efektów pyłku Graminex na próbkach prostaty szczurów. Zbadano mechanizm działania pyłku na ścieżki zapalne, w tym obniżenie poziomów prostaglandyny E₂ (PGE₂), NFκB, oraz malondialdehydu (MDA), które są markerami stanu zapalnego.
Analiza składu pyłku Graminex, przeprowadzona metodami chromatograficznymi i kolorometrycznymi, miała na celu zrozumienie jego wpływu na komórki prostaty (PC3) oraz tkankę prostaty szczurów stymulowaną przez lipopolisacharyd Escherichia coli (LPS).
Wyniki wskazują, że pyłek Graminex redukuje produkcję reaktywnych form tlenu (ROS) w komórkach PC3, a także obniża poziomy MDA, mRNA NFκB i PGE₂ w tkance prostaty szczurów.
Eksperymentalne dowody sugerują, że pyłek Graminex może być skutecznym naturalnym środkiem w zarządzaniu procesami zapalnymi w prostacie.
Data i źródło publikacji :
2022 Dec;74(6):780-788. doi: 10.23736/S2724-6051.21.041412. Epub 2021 Mar 29.
Autorzy :
Celem badania była ocena skuteczność i tolerancję nowej opcji terapeutycznej (czopków) zawierających ekstrakt pyłku kwiatowego w połączeniu z kwasem hialuronowym i witaminami w leczeniu pacjentów z CP/CPPS.
Metody: W tym prospektywnym, randomizowanym, kontrolowanym, pojedynczo zaślepionym, badaniu fazy III wzięli udział pacjenci z CP/CPPS. Badanie przeprowadzono w okresie od marca do grudnia 2019 roku. Uczestniczący w badaniu zostali losowo przydzieleni (1:1) do następujących grup terapeutycznych:
1) czopki z ekstraktem pyłku kwiatowego, 1 x dziennie przez 10 dni
2) ibuprofen 600 mg, 1 tabletka rano przez 10 dni.
W momencie rekrutacji oraz podczas wizyt kontrolnych (po trzech i sześciu miesiącach) wszyscy pacjenci wypełnili kwestionariusze bazowe (Indeks Symptomów Przewlekłego Zapalenia Gruczołu Krokowego NIH [NIH-CPSI] i jakość życia [QoL]) .
Pacjenci przeszli badanie urologiczne i ocenę mikrobiologiczną. Głównym punktem końcowym była ocena jakości życia za pomocą zgłaszanych przez pacjentów wyników (PROs).
Wyniki: Przesiewowi poddano 187 pacjentów. Ostatecznie 124 pacjentów (średni wiek 34,6±3,9 lat) zostało losowo przydzielonych do nowego leczenia z ekstraktem pyłku kwiatowego (N.= 63 ) lub do grupy otrzymującej ibuprofen (N.=61).
Pod koniec badań kontrolnych 56 z 63 pacjentów z grupy pierwszej (88,8%) wykazało znaczącą redukcję całkowitego wyniku NIH-CPSI w porównaniu z 17 z 61 pacjentów z grupy drugiej (27,8%) (P<0,0001).
Pacjenci z grupy pierwszej zgłosili również większą poprawę w zakresie PROs w porównaniu z grupą kontrolną, a także znaczącą redukcję liczby leukocytów w teście Mearesa-Stameya (-12; -4; P<0,001).
Data i źródło publikacji :
2017 Apr 21;17(1):32. doi: 10.1186/s12894-017-0223-5.
Autorzy
Cel Metaanlizy : Podsumowanie aktualnej literatury oraz systematyczny przegląd oceniający skuteczność terapeutyczną ekstraktu z pyłku kwiatowego dla lekarzy rozważających fitoterapeutyczne podejście do leczenia pacjentów z CP/CPPS.
Metody: Przeprowadzono wszechstronne wyszukiwanie w bazach danych PubMed i Embase do czerwca 2016 roku. Ta kompleksowa analiza obejmowała zarówno badania przedkliniczne, jak i kliniczne dotyczące roli ekstraktu z pyłku kwiatowego u pacjentów z CP/CPPS.
Ponadto przeprowadzono metaanalizę dostępnych randomizowanych badań kontrolowanych (RCT).
Najczęściej używanymi narzędziami do oceny skuteczności terapeutycznej ekstraktu z pyłku były Indeks Symptomów Przewlekłego Zapalenia Gruczołu Krokowego NIH (NIH-CPSI) oraz kwestionariusze związane z jakością życia (QoL).
Wyniki: Badania przedkliniczne wykazały przeciwzapalną i antyproliferacyjną rolę ekstraktu z pyłku. Przeprowadzono 6 klinicznych, niekontrolowanych badań obejmujących 206 pacjentów oraz 4 RCT z udziałem 384 pacjentów. Średni wskaźnik odpowiedzi w badaniach niekontrolowanych wynosił 83,6% (62,2%-96,0%).
Metaanaliza wykazała, że ekstrakt z pyłku kwiatowego może znacząco poprawić jakość życia pacjentów [OR 0,52 (0,34-0,81); p = 0,02].
Nie zgłoszono istotnych działań niepożądanych.
Wnioski: Większość tych badań przedstawiła zachęcające wyniki pod względem zmian w wynikach NIH-CPSI i QoL. Badania te sugerują, że stosowanie ekstraktu z pyłku kwiatowego w leczeniu pacjentów z CP/CPPS jest korzystne.